KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1971382
*
nr 197 1382
Gouache
Bertil Norén, Fiskeläge, 56 x 76
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 december 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/12 22:37:41
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell bertil norén båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn konst marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 197 1382
Gouache
Bertil Norén, Fiskeläge, 56 x 76
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 december 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/12 22:37:41 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell bertil norén båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn konst marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



